Přes zisk pouhého jednoho mandátu se budeme po celé volební období snažit naplňovat programová východiska i náš program.


Stránky města Týniště – dle zákona, nebo pro lidi?

10. srpna 2014 v 11:21 | Štěpán Sedláček |  Týnišťské volby 2014
Při pohledu na stránky města Týniště mohu s klidným svědomím prohlásit, že splňují požadavky na web předepsané zákonem. Nicméně jako Vašeho spoluobčana mě jímá hrůza při pohledu na tento web, neboť si rázem připadám jako v dobách internetového pravěku a těžko tu něco hledám.

Jelikož doba pokročila, měl by se nějakým způsobem přerodit i web našeho města. Webové stránky pro města se obvykle vytváří v jednotném vzhledu maximálně na 5 let. Potom je nutné je přeskupit, dle toho, jak se vyvíjí požadavky na informace od návštěvníků webu, tedy v případě města hlavně jeho obyvatel.

Každý web, města nevyjímaje, musí po příchodu návštěvníka říct, tady jsi dobře, zde informaci, kterou hledáš, najdeš. Úvodní stránka města mě však o této skutečnosti nepřesvědčuje . V dnešní době každý dychtí po co nejjednodušším přístupu k informaci, kterou hledá. Domnívám se však, že náhodně se střídající fotky z galerie v nejdůležitější části webu tento účel opravdu neplní. V případě města by v hlavním prostoru měl být jasný rozcestník, který mě nasměruje, jako například "Jsem občan a potřebuji řešit:" s vypíchnutím třeba 3 nejčastějších problémů, které občan řeší. Jako druhé by mohlo být "Chci informace o městě:", kde se občan dostane k běžným informacím o městě, od povinných informací, přes rozpočet, až třeba po zpravodaj. Dále sem patří například informace pro podnikatele a investory. Takovýchto možností je více, jak by to mohlo vypadat, nicméně tak jako nyní opravdu ne.

Další důležitou věcí je, že stránky navštíví nejen mladí lidé, ale spoluobčané všech věkových skupin, včetně seniorů . Já mám zatím zrak dobrý, ale věřím, že mnoho dalších spoluobčanů, takové štěstí nemá a ocenili by možnost velikost písma na stránce zvětšit, nebo kdyby bylo už v základu větší. Naopak mladí lidé, kteří přistupují ke stránkám z telefonu, responzivní design, tedy vzhled stránek se přizpůsobí mobilnímu zařízení, na kterém se koukají.

Zkoušeli jste někdy jít na stránky města o víkendu? Pokud ano, jistě vám neuniklo, že se v pravém dolním rohu zobrazují informace, které by návštěvník stránek neměl nikdy vidět. V E-D-A CMS, bude asi nějaká chyba, ale to se stává, horší je, když se to neřeší.

Jako vyslovenou provokaci považuji výběr jazykových mutací v pravém horním rohu, který vůbec nefunguje, potažmo jazyková mutace ani v omezené míře zjevně neexistuje.

Cílem našeho sdružení je maximální přístup občanů k informacím a jejich interakcí a požadavků směrem k městu. Z tohoto důvodu se budeme snažit vyvíjet tlak na komplexní rekonstrukci stránek, na kterou bude vypsáno řádné výběrové řízení.

Naším cílem a zároveň i inspirací je vzhled webových stránek města Semily, který naše požadavky na přístup k informacím a interakcí s občany ve větší míře splňuje.

 


Aktuální články

Reklama
Přes zisk pouhého jednoho mandátu se budeme po celé volební období snažit naplňovat programová východiska i náš program.