Přes zisk pouhého jednoho mandátu se budeme po celé volební období snažit naplňovat programová východiska i náš program.


Týnišťské nádraží - květen 2014

10. května 2014 v 14:10 | IL |  Přednádraží
V poslední době se blýská na lepší časy ohledně perónů týnišťského nádraží.
V minulých komunálních volbách v roce 2010 z problému rekonstrukce týnišťského nádraží některé politické subjekty učinily téma komunální politiky a snažily se z tíživé situace hlavně starších občanů vytřískat politické body.
Podívejme se tedy, jak rozhodování o rekonstrukci během celého volebního období vyvíjelo a jak rozhodování ovlivnili ti, kteří v rámci volebního boje o hlasy místních občanů nejvíce slibovali.
ODS slibovala - "dalším jednáním se Správou železniční dopravní cesty podpořit zahájení prací na rekonstrukci (peronizaci) nádraží". Laciný slib, který lze vždy splnit. Stačí poslat jeden dopis a splnění si můžeme odškrtnout. Pokud by se snad nějaký občan domníval, že týnišťská radnice skutečně může vyvíjet reálný tlak na stát ve státě, kterým je Správa železniční dopravní cesty, pak se tento omyl musí přičíst jeho naivitě, nikoliv vypočítavosti místní buňky ODS, že? Jak uvidíme dále starosta Matička za ODS alespoň vyvinul to úsilí, a nějaký ten dopis poslal.
ČSSD s touto lacinou kartou nehrála.
SNK ED místostarosty Nadrchala slibovala - "urychlit rekonstrukci vlakového a autobusového nádraží". Bylo by zajímavé, kdyby některý ze zvídavých týnišťských občanů panu místostarostovi na jednání zastupitelstva položil dotaz, co pro naplnění tohoto slibu vykonal.
KSČM se pokusila vyvolat představu, že jako za starých časů se svět řídí z jejích sekretariátů slibem - "v případě rekonstrukce nádraží budeme prosazovat takovou výšku perónů, aby se nemuselo "vystupovat s padákem a nastupovat se žebříkem". O tom, že komunisté tuto svou hru hrají dále, svědčí odkaz na konci tohoto článku.
TOP09 s touto lacinou kartou nehrála.
Nezávislé sdružení Nové Týniště s touto lacinou kartou rovněž nehrálo a upozorňovalo na falešnou hru ODS, KSČM a SNK ED - jak je vidět v tomto odkazu, i na tomto odkazu.
V únoru 2011 se ještě o termínech a podobě rekonstrukce mnoho nevědělo, o čemž svědčí článek Rychnovského deníku.
V květnu 2011 to s nádražím nevypadalo nijak zvlášť optimisticky, jak to popisuje článek na idnes.cz.
Když už bylo po volbách přístup k týnišťskému nádraží se stal o poznání střízlivější. Např. na jednání zastupitelstva Týniště nad Orlicí starosto Matička hovořil o tom, že to s nádražím nebude až tak jednoduché - http://tyniste.blog.cz/1106/informace-o-jednani-zastupitelstva-mesta-tyniste-n-orl-konaneho-dne-13-6-2011.
Ani v říjnu 2011 od Správy železniční dopravní cesty nepřicházely žádné pozitivní zprávy - článek na idnes.cz.
Koncem roku 2012 se objevily články, které osvětlovaly důvody, proč Správa železniční dopravní cesty uvažuje o rekonstrukci týnišťského nádraží a navazující trati na Solnici - článek v Železničáři. Koncem roku 2012 se také vyjasňovala otázka termínů, což popisuje další článek v tomtéž periodiku.
Začátkem roku 2013 starosta Matička obdržel dopis od Českých drah.
Situaci na konci roku 2013 popisuje článek Rychnovského deníku. Starosta v něm přiznává, že na situaci nemá Týniště žádný vliv.
Z počátku roku 2014 pochází reportážní článek ze serveru vlaky.net.
V článku deníku.cz z dubna 2014 se dozvídáme, že v roce 2014 skutečně práce na rekonstrukci týnišťského nádraží a navazující práce skutečně začnou. Článek popisuje hlavní plány i to, že akce souvisí s potřebami závodu Škoda Auto v Kvasinách.
Je zcela jasné, kde se rozhodovalo o celé akci a že Týniště na věc neměla žádný vliv. Komunisté si ale stále přihřívají polívečku a dělají z lidí hlupáky - komunistický článek.
Co říci na závěr? Buďme rádi, že Správa železniční dopravní cesty pokročí v realizaci projektu. Rozvoji Škoda auto v Kvasinách vděčíme za to, že řada našich spoluobčanů nelezla pracovní uplatnění, i za to, že rekonstrukce trati ze Solnice je prioritou.

Doufejme, že místní politici v Týništi budou v komunálních volbách slibovat, co mohou ovlivnit, že budou své sliby plnit a zároveň nebudou realizovat bombastické akce, které neměly ve volebních programech.
 


Aktuální články

Reklama
Přes zisk pouhého jednoho mandátu se budeme po celé volební období snažit naplňovat programová východiska i náš program.