Přes zisk pouhého jednoho mandátu se budeme po celé volební období snažit naplňovat programová východiska i náš program.


O týnišťských zakázkách roku „Rekonstrukce přednádraží“ a „Energetické úspory ZŠ Týniště nad Orlicí“ pravděpodobně rozhodnuto

23. ledna 2011 v 23:38 |  Zajímavosti z radnice

Přinášíme předběžný výsledek i názory některých účastníků soutěže.

"Rekonstrukce přednádraží", na kterou se původně počítalo s cenou 25,7 mil. Kč bez DPH (30,8 mil. Kč včetně DPH - oznámení o zakázce zpracované firmou Dabona), by dle nabídky vítězné firmy Chládek a Tintěra Pardubice a.s. měla vyjít na 11,90 mil. Kč bez DPH (14,3 mil. Kč včetně DPH).

Výběrového řízení se účastnilo 11 firem a největší nabídka činila 20,- mil. Kč bez DPH.

U "Energetických úspor ZŠ Týniště nad Orlicí" cena nejspíše klesne z 19,30 mil. Kč bez DPH (23,2 mil. Kč včetně DPH - oznámení o zakázce zpracované firmou Iplefekt) na 8,8 mil. Kč bez DPH (10,6 mil. Kč včetně DPH) dle vítězné nabídky firmy MATEX HK s.r.o.

Výběrového řízení se účastnilo 11 firem a největší nabídka činila 14,- mil. Kč bez DPH.

Podle názoru některých účastníků soutěže proběhla výběrová řízení nejspíše v souladu s pravidly pro veřejné zakázky.

Ceny se pohybují na hranici rentability (a možná i pod ní).

Pro Týniště nad Orlicí jde o dobrý výsledek, pokud v konečné fázi zaplacené peníze budou odpovídat vítězným nabídkám (a nedojde k podstatnému nárůstu nákladů jako v případě rekonstrukce radnice).

Nyní je nezbytné sledovat, zda smlouvy podepsané s vítězi výběrových řízení vyloučí možnost následného navyšování cen. Nesmí dojít ke zvýšení nákladů nějakými bočními kanály.

Svou roli na konečném finančním výsledku staveb by mohl hrát i stavební dozor.

Zajímavé by bylo znát odpověď na otázku, kdo a za jakým účelem dělal původní odhady cen, jež dvojnásobně převyšují vítězné soutěžní nabídky. Určitý pokles cen by se dal vysvětlit zesílením konkurence stavebních firem v období krize, o němž mluvil starosta na posledním zasedání Zastupitelstva Týniště nad Orlicí. Snížení na méně než polovinu konkurence nevysvětluje a vyloučena je i chyba v propočtu.

Doufejme, že průběh výše uvedených výběrových řízení naznačuje zlepšení situace v organizaci veřejných zakázek v Týništi nad Orlicí, k němuž snad přispělo i Nezávislé sdružení Nové Týniště z pozice "mimoparlamentní" opozice (pozn. "mimoparlamentní" po ukončení spolupráce se zastupitelem Petrem Zábrodským)

K situaci, aby se dalo říci, že veřejné zakázky v Týništi nad Orlicí jsou v pořádku, zbývá ještě hodně kroků.

Pokud radniční koalice ODS, ČSSD a SNK-ED myslela vážně své předvolební sliby ohledně čistých veřejných zakázek, měla by zvážit svou účast na projektu veřejných zakázek pro "čistá" města, jenž rozjíždí populární starosta Semil Jan Farský.

Uvidíme rovněž, které informace o veřejných zakázkách budou zveřejněny v sekci "Veřejné zakázky" na webu města. Týnišťský web, pokud jde o informování o veřejných zakázkách, je zatím úsměvnou karikaturou ve srovnání s příkladným webem v Semilech a budí dojem, že byl navržen v duchu zásady "aby se vlk nažral a koza zůstala celá" (ke dni 23.1.2011 týnišťský web obsahuje pouze vyhlášení veřejných zakázek, jež Týniště tak jako tak muselo vyvěsit na úřední desku).
 


Aktuální články

Reklama
Přes zisk pouhého jednoho mandátu se budeme po celé volební období snažit naplňovat programová východiska i náš program.