Přes zisk pouhého jednoho mandátu se budeme po celé volební období snažit naplňovat programová východiska i náš program.


Je kamerový systém pro Týniště dalším z populistických slibů?

12. října 2010 v 21:32 | IL, MK |  Týnišťské volby 2010
Ve volebním programu několika stran v Týništi nad Orlicí se objevil návrh pokrýt Týniště nad Orlicí kamerovým systémem.
Níže uvádím článek jednoho z našich kandidátů na toto téma.
Já sám jsem návrh na zavedení kamerového systému viděl v programu ODS. Kamery se měly dle tohoto návrhu instalovat na dvou místech, z nichž jedním byl prostor před Sépií.
Proč právě tam?
Schází se v Sépii Bin Ladin s Al Caponem?
Problém pánů z ODS je v tom, že v Sépii nikdy nebyli. Člověk je vůbec moc často nevidí mezi obyčejným týnišťským lidem.
Není se pak co divit, že se v jejich hlavách prohání démoni utkvělých představ rozcházejích se na hony s realitou běžného života.
Pánové, v Sépii se schází normální mladí lidé. Nejsou svatí (jako i zbytek populace), ale nejsou to žádní zločinci, které by musel velký bratr natáčet 24 hodin na harddisky svých špionážních počítačů.
Nápad je to o to zcestnější, že přímo nad Sépii sídlí Policie ČR a prostor kontroluje kamera státní policie. Jedna kamera Vám nestačí?
Jestliže jste měli pocit, že se před Sépii dějí nezákonnosti, proč jste tam nevyslali svou silně dimenzovanou městskou policii?

Nyní již slíbený článek:

Chystá al-Káida útok na Vodárenskou věž v Týništi?

Při zkoumání plakátů stran ucházejících se o místa na radnici  jsem narazil na slib zavedení kamerového systému v našem městě. 

 Docela mne tento bod v programu jedné nejmenované strany zarazil. Většinou, když chce nějaké město zavést špehování svých  obyvatel pomocí kamerových systémů (CCTV), tak straší hrozbou 
teroristických útoků. Nemyslím si, že se nějaký islámský  terorista cvičí jak se "strefit" do vodárenské věže nebo  některého z paneláků na sídlišti U dubu.

Další "oblíbený"  argument pro zavádění kamer je snižování kriminality. Tento důvod již není tak absurdní jako předešlý. Ale Týniště naštěstí není Bronx, neprobíhají tu žádné války gangů, nikdo mi na náměstí nenabízí kokain nebo heroin. V poslední době obyvatele našeho města nejvíce trápí vykrádání sklepů v panelácích.  Bojím se, že s této špatnosti kamery moc nezabrání.

Občas o víkendu najdeme odpadky z košů rozházenéna chodníku či nějaké to rozbité sklo, prostě takový ten "domácí" alkoholický vandalismus. Zde by  mohly kamery asi někoho (s menší hladinou alkoholu v krvi) od výtržností odradit, či by následně záznam z kamery mohl pomoci odhalit pachatele. Ale jaký zde bude poměr "cena/výkon"?

Bojím se, že náklady na zavedení a provozování kamerového systému mnohonásobně převýší "zachráněné hodnoty".

Myslím, že je mnoho důležitějších projektů, kde se nedostává peněz.

Možná by se dalo argumentovat i tím, že kamery nahradí městskou policii, ale o tom nejmenovaná strana nic nepsala, takže asi nemíní "městskou" rušit.

Když nebudeme řešit cenu a připustíme možnost, že kamery nahradí městskou policii, tak tu máme další důležitou otázku: "Kdo bude záznamy kamer sledovat a vyhodnocovat?"

Protože pokud by se všechny ty hodiny záznamů jen zapisovaly někam na pevný disk počítače a před jeho úplným  zaplněním by se smazaly a přepsaly novými nahrávkami, tak je celý systém kamer na dvě věci.

A kdo budou ti "kontroloři"? Jen zaměstnanci nějaké soukromé bezpečnostní služby nebo některá ze 
 stran, která se dostane na radnici, vyšle nějaké "dobrovolníky"  či snad budou dlouhé a nudné vysílání "TV Týniště" sledovat sami páni radní?

Ať se na tento problém koukám z jednoho či druhého úhlu, stále mám dojem, že v našem městě kamery nepotřebujeme. Spíše mám stále silnější pocit, že jde jen o populistickou snahu, získat 
"pár dušiček" v nadcházejících volbách.

A jaký názor na to máte Vy?
 


Anketa

Kdo má lepší hudební akce?

Sépie 77.6% (38)
Kulturák 22.4% (11)

Aktuální články

Reklama
Přes zisk pouhého jednoho mandátu se budeme po celé volební období snažit naplňovat programová východiska i náš program.