Přes zisk pouhého jednoho mandátu se budeme po celé volební období snažit naplňovat programová východiska i náš program.


Dostupné školky

17. září 2010 v 18:57 | IL |  Týnišťské volby 2010
V zářijovém vydání Týnišťského zpravodaje na str. 10 paní ředitelka MŠ Město uveřejnila článek podávající informace o fungování školek v Týništi.


Paní ředitelka je nepochybně odbornicí ve svém oboru. Její článek proto zřejmě věrně charakterizuje situaci školek ve městě.

Přesto se nemůžeme s jejími názory plně ztotožnit.

V našem programu máme rovněž bod "Dostupné školky".

Za tímto bodem se skrývá jednak možnost rodičů vůbec školku pro dítě získat, ale i možnost využít jejích služeb v době, která rodičům vyhovuje.

Ve Strategickém plánu města Týniště nad Orlicí se konstatuje nedostatek pracovních příležitostí v Týništi a potřeba řady týnišťský občanů vyjíždět za prací do okolních měst (str. 11).


Z toho ale vyplývá požadavek, aby školky v Týništi byly dostupnější než ve městech s dostatkem pracovních příležitostí v místě.

Naše výhrady tak spočívají především v přístupu k poskytování služeb školek.

Co má určovat rozsah a kvalitu nabízené služby? Potřeba rodičů jako konzumentů této služby? Nebo odborný názor vedoucích pracovníků poskytovatele služby?

Pokud by školka byla soukromou institucí, určitě by se k potřebám zákazníků přihlíželo více. Bylo by to dobře? Vždyť paní ředitelka vysvětlila, co je pro malé děti dobré.

Bylo by ideální, kdyby děti nemusely být dlouho ve školce, kdyby měly oba rodiče, kteří by byli schopni si ve svých zaměstnáních zajistit, aby dítě mohlo jít do školky co nejdéle a odejít co nejdříve. Bylo by ideální, kdyby všichni rodiče měli práci v Týništi, kdyby jeden z nich mohl pracovat na zkrácenou pracovní dobu.

Co když se nám něco z toho ideálního světa zvrtne? Co si má počnout rodič v neúplné rodině, který sežene zaměstnání jedině mimo Týniště a jen na 8 hodin denně?

Proč by se Týniště nad Orlicí k takovému rodiči postavit zády a neumožnit mu dát dítě na potřebnou dobu do školky?

Je-li v poslední době poptávka po školkách pro děti 2-3 roky a překážkou jsou finance, proč nezvážit zvýšení toku financí ze strany města? Chceme ušetřit na zbytečném rozhazování. Ušetřené peníze lze na druhé straně vynaložit někde jinde. Pokud by v rozpočtu nebylo dost peněz, možná by mohli přispět i sami rodiče.

Jsme toho názoru, že při zápisu dětí do školek i v průběhu školního roku by se měly zjistit potřeby rodičů. Pokud je to možné, mělo by se těmto potřebám vyjít vstříc.

Nic nebrání tomu, aby odborníci pro rodiče zorganizovali přednášku, v rámci které by šířili osvětu ohledně vnímání a potřeba malého dítěte.

Nechť ale město pomůže rodinám uspořádat si svůj život dle vlastních priorit.

Pokud s námi souhlasíte, podpořte nás, prosím, v anketě Rychnovského deníku.

A přijďte, prosím, k týnišťským volbám 15.-16.10. Váš hlas rozhodne.

Děkujeme.

Vaše připomínky a náměty nám můžete psát na novetyniste@seznam.cz.

Líbí se nám občanská iniciativa Vyměňte politiky - http://www.vymentepolitiky.cz/navod-jak-na-to
 


Komentáře

1 Stanislava Stanislava | Web | 24. března 2014 v 11:54 | Reagovat

Najít volné místo je opravdu problém, myslím že stát by se o tuto záležitost měl více zasadit.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Přes zisk pouhého jednoho mandátu se budeme po celé volební období snažit naplňovat programová východiska i náš program.